ZŠ Ostrava-Hrabůvka

Akce školy 2018/2019


Více fotografií z některých akcí najdete v Galerii


Úspěch Kuby ze 7. B 28. 6. 2019

Moravskoslezský kraj vybojoval ve sportovní disciplíně judo na Letní Olympiádě dětí a mládeže zlatou medaili v kategorii smíšených družstev starších žáků a žákyň. S radostí oznamujeme, že žák 7. B odloučeného pracoviště M8 Jakub Huvar se na úspěchu svého družstva podílel. Tímto Kubovi i celému družstvu gratulujeme.
Olympiáda dětí a mládeže České republiky (ODM) je republiková soutěž krajských reprezentací v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň. Sportovcům navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy.
Letos se letní ODM konala v Libereckém kraji 23.–28. 6. 2019. Příštím místem konání tentokrát zimní olympiády je Karlovarský kraj v lednu 2020.
Mgr. Pavlína Pustková
Úspěch Kuby ze 7. B Úspěch Kuby ze 7. B Úspěch Kuby ze 7. B
Úspěch Kuby ze 7. B Úspěch Kuby ze 7. B Úspěch Kuby ze 7. B Úspěch Kuby ze 7. B

Školní výlet Ostravice 4. CD 19. 6. 2019

Ve středu 19. 6. jsme měli sraz v 7:10 h na zastávce Hotelový dům Hlubina. Autobusem jsme se přesunuli na nádraží Vratimov a s jedním přestupem vystoupili pod oblačnou oblohou v Ostravici. Vydali jsme se po Liščí stezce, kterou dále vystřídala modrá turistická značka. Ta nás zavedla až ke Zbujovi. Dali jsme si zaslouženě něco dobrého na zub a děti se vyblbly na tamní louce. Po 12 h jsme se začali balit na zpáteční cestu, na které nás doprovázel nejdříve slabý deštík, posléze průtrž mračen, kterou jsme strávili pod stříškami domů a pod větvemi keřů. Poté opět vysvitlo sluníčko a tak jsme využili Ráje dřevěných soch a šli se nádhernými výtvory pokochat. Žáci v areálu nakrmili králíčky a morčata trávou, udělali pár společných fotografií a před odjezdem domů si pochutnali na zmrzlině.
Všichni unaveni ale spokojeni dojeli v pořádku domů.
Fotografie z výletu
Mgr. Pavlína Pustková

Honorární konzul v hodině RJ 18. 6. 2019

Dne 18. 6. 2019 zavítal mezi naše šesťáky Honorární konzul Ruské federace v Ostravě Ing. Aleš Zedník. Přišel se podívat do hodiny ruského jazyka, aby zjistil, co se žáci za celý školní rok naučili. A bylo toho dost. Nejenom slovíčka, konverzace, znalost azbuky, ale i ruská píseň pana konzula potěšila. Na důkaz jeho spokojenosti byli nejlepší žáci odměněni malými dárečky. Takže 2. září se těšíme na shledanou...
Mgr. Marie Sikorová
Honorární konzul v hodině RJ Honorární konzul v hodině RJ
Honorární konzul v hodině RJ Honorární konzul v hodině RJ Honorární konzul v hodině RJ

Atletika na Mitušce 13. 6. 2019

Dne 13. 6. 2019 se uskutečnily na naší škole atletické závody. Tyto přebory u nás mají dlouholetou tradici, ale letos to bylo poprvé bez zahraniční účasti partnerských škol pod názvem „Atletika na Mitušce“. Závodů se zúčastnily děti ze spřátelených škol Srbská a Štěpánkovice. Soutěžilo se v běhu na 60 m, 600 m a 800 m, dále ve skoku dalekém, v hodu granátem a nakonec ve štafetě 4x150 m v kategoriích mladší žáci a žákyně. Každá škola získávala body ve všech disciplínách a sbírala je tak do celkového hodnocení.
A jak to celé dopadlo? Na třetím místě skončila pořádající škola Mitušova s celkovým počtem 111 bodů, na druhém ZŠ Srbská se 113 body a na prvním místě ZŠ Štěpánkovice se 149 body.
Počasí přálo, soutěžilo se v duchu fairplay a vítězové si odnesli hezké ceny, které sponzorovalo SRPŠ. Děkujeme všem našim sportovcům za vzornou reprezentaci školy.
Fotky si prohlédnéte v galerii M16.
Mgr. Yvona Pešlová

Rozloučení se školním rokem 6. 6. 2019

Dne 6. 6. 2019 proběhla na hřišti ZŠ Mitušova 8 další zdařilá akce "Rozloučení se školním rokem", kterou připravili členové výboru SRPŠ. V krásném slunečním odpoledni se sešlo velké množství dětí a jejich rodičů. Prvním bodem akce bylo pasování předškoláků na školáky. Pro děti byl připraven program Westernové městečko s kovbojem, který doprovázel celé pasování. Děti dostaly od svých učitelek dárečky a prošly symbolickou bránou „ŠKOLA“. Program nabídl také soutěže a tanečky. Nejen pro tyto děti, ale i pro ostatní žáky školy byly také připraveny soutěže v celém areálu hřiště. Např. skákání v pytli, řešení hlavolamů, jízda obratnosti na koloběžce, vedení míče na branku a další. Za správně splněný úkol dostali soutěžící potvrzení do soutěžní tabulky. S vyplněnou kartičkou si přišly pro sladkou odměnu. Další atrakcí, kterou mohly využít, byl skákací hrad. Na všechny soutěžící, rodiče a pomocníky při soutěžích čekalo občerstvení, které zajistili členové výboru SRPŠ. Jim, žákům druhého stupně, pedagogům z MŠ a ZŠ patří velký dík. Již teď se můžeme těšit na další ročník této oblíbené akce.
Fotografie.
Mgr. Marie Sikorová

Vyhodnocení sběru papíru květen 2019

Sběr jednotlivců
Sběr tříd

Kroužek AJ v budově M8 29. 5. 2019

V květnu jsme s našimi žáky vyhodnotili cíle a dosažené úspěchy v kroužku anglického jazyka.
Žáci obdrželi svá oceněnění a sedm z nich dále pokračovalo v přípravě na mezinárodní Cambridgeské zkoušky, které úspěšně absolvovali. Přejeme jim stále stejné nadšení i mnoho úspěchu při rozvoji znalostí anglického jazyka.
Ing. Eva Fialová
Kroužek AJ Kroužek AJ Kroužek AJ Kroužek AJ
Kroužek AJ Kroužek AJ Kroužek AJ Kroužek AJ

Vyhodnocení sběru papíru květen 2019

Sběr jednotlivců
Sběr tříd
Ing. Yvona Pešlová

T-film 2019 22. 5. 2019

Dne 22. 5. se deváté třídy zúčastnily VII. ročníku Mezinárodního filmového festivalu T-film 2019 v multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Komponovaný program začal přednáškou profesora Mariana Marschalka, který učí na VŠB. Přednáška byla o tom, proč bychom měli přemýšlet o studiu geovědního a montánního turismu. Přednáška s prezentací trvala asi půl hodiny a byla zajímavá. Pak přišly na řadu dva filmy. První byl o ochranářské aktivitě ZOO Liberec v JV Asii. Druhý film byl italský a vyprávěl o chlapci, který chtěl přestat dýchat kvůli znečištěnému ovzduší. Po delší přestávce nás paní z OZO seznámila s projektem Pro Ostravu bez odpadu a ukázala nám jak produkovat co nejméně odpadu. Student a ambasadoři organizace Plant for the Planet nám vysvětlili funkci jejich organizace, proč sázejí stromy, kolik jich už zasadili, kde jejich organizace vznikla atd. Tato přednáška nás asi zaujala nejvíce.
Eliška Tarkotová, Ondra Sedláček 9. C
T-film T-film
T-film T-film T-film

Bambifest Kdo s koho 17. 5. 2019

V pátek 17. 5. 2019 proběhla na BAMBIFESTU u Koliby soutěž KDO S KOHO, na kterou se přihlásilo devět základních škol z Ostravy. Družstvo bylo sestaveno z žáků prvních až šestých ročníků, kteří soutěžili v netradičních sportovních disciplínách. V roli "chytrolínů" vystupovali žáci nejstarších tříd a odpovídali na kvízové otázky: 17. listopad v naší historii, vodní zdroje Česka, slavní čeští cestovatelé. Žáci třetích, čtvrtých a šestých tříd si připravili "diváckou soutěž". Kluci natrénovali pokřik a děvčata taneček.
Po napínavém souboji naše škola vyhrála hezké druhé místo. Na prvním místě se umístila ZŠ Porg Ostrava-Vítkovice. Soutěžící dostali pěkné dárky od sponzorů a pro školu jsme vyhráli šek v hodnotě 3500 Kč na nákup sportovních pomůcek dle vlastního výběru. Akce se dětem moc líbila.
Další foto v Galerii
Mgr. Martina Slavíková
Bambifest Kdo s koho Bambifest Kdo s koho Bambifest Kdo s koho Bambifest Kdo s koho

Okresní kolo – Pohár rozhlasu s Českou spořitelnou 14. 5. 2019

Dne 14. 5. 2019 se uskutečnil již 51. ročník Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou. Tradičně se ho zúčastnili i žáci naší školy. Tentokrát se atletické zápolení týkalo pouze mladší kategorie. Všichni, kluci i holky, statečně bojovali a v konkurenci deseti škol (z toho dvou sportovních) si vedli velmi dobře. Mladší kluci ve složení Huvar Jakub, Ilyenin Ondřej, Novotný Kryštof ze 7.B, Jirků Jakub, Květák Richard, Novotný Kryštof, Petroš Lukáš a Pobuta Jan ze 7.C a Nguyen Wojtek z 6.B třídy se umístili na krásném 3. místě.
Výsledky najdete na www.poharrozhlasu.cz.
Všem sportovcům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.
RichPes
Pohár rozhlasu Pohár rozhlasu Pohár rozhlasu Pohár rozhlasu

Dopravní hřiště 4. D 2. 5. 2019

Ve čtvrtek 2. 5. 2019 se žáci 4. D zúčastnili výuky na Dopravním hřišti na ZŠ Kučery. Naštěstí se vyčasilo a žáci si nejprve užili 2 hodiny na venku, kde si vyzkoušeli roli chodce i cyklisty. Poté je čekala hodina teorie a závěrečný test znalostí dopravních pravidel. Úspěšní byli tři žáci, takže cíl pro příští návštěvu je jasný... průkaz cyklisty získají i ostatní a užijí si opět aktivní dopoledne!
Mgr. Lenka Duroňová
Dopravní hřiště Dopravní hřiště Dopravní hřiště

Hodnocení recitační soutěže 30. 4. 2019

V úterý 30. 4. 2019 se ve třídě 4. D sešlo přes dvacet recitátorů, aby změřili své schopnosti v přednesu uměleckého textu. V letošním roce proběhla jedna soutěž pro žáky 1. a 2. stupně. První kategorii tvořili žáci 4. tříd, druhou pak zástupci 6. až 8. tříd. Soutěžící si vybrali nejrůznější básně od autorů klasických i moderních. Zazněly verše Jiřího Suchého i Karla Kryla, ale také méně známých autorů publikujících zatím na internetu. Porota zasedala ve složení M. Sikorová, Š. Bestová, L. Duroňová.
Recitátoří bojovali s texty i sami se sebou a jak se jim dařilo, se dozvíme z výsledků.
Výsledky:
Kategorie 4. ročník:
1.místo – Markéta Chomová (4.D)
2.místo – Kateřina Švrčinová (4.C)
3.místo – Antonín Halík (4.C), Natálie Sýkorová (4.D)

Kategorie 6. až 8. ročník:
1.místo – Bára Holubová (7.B)
2.místo – Tina Vykopalová (6.B)
3.místo – Kryštof Novotný (7.B), Simona Švincová (6.B)
Mgr. Šárka Bestová
Recitační soutěž Recitační soutěž Recitační soutěž Recitační soutěž

"O tričko mistryň světa" - závod v orientačním běhu 16. 4. 2019

V krásném prostředí Bělského lesa se 16. 4. 2019 konal závod v orientačním běhu. Naše škola se závodu zúčastnila v počtu 33 závodnic a závodníků. Nejlepšího umístění dosáhla Izabela Staňková, když jako šesťačka obsadila druhé místo v kategorii šestých a sedmých tříd. Také náš benjamínek Ema Juřeníková ze čtvrtého ročníku nezahálela a v konkurenci páťaček obsadila krásné třetí místo. Za zmínku stojí určitě čtvrté místo Elišky Tarkotové a páté Honzy Peška. Ostatní závodníci se však v lese také neztratili a získali několik dalších umístění v první desítce.
Děkuji všem závodníkům a věřím, že si všichni tento den v lese užili. Dálší závod bude ještě v tomto školním roce v areálu Dolních Vítkovic. Já už se těším...
Fotogalerii pana Josefa Zajíce najdete na Rajčeti. Některé fotografie uveřejněné na stránkách M16 jsou ze stejného alba.
Mgr. Jan Straka

Výjezd Štěpánkovice 2019

Dne 4. 4. 2019 jsme společně s žáky ZŠ Srbská odjeli změřit síly v různých sportovních disciplínách za kamarády do Štěpánkovic. Soutěžili jsme v tradičních, ale i v méně tradičních disciplínách. Smíšená družstva chlapců a dívek se utkala ve vybíjené a hoši si zahráli holomajznu (hra podobná florbalu s krátkou dřevěnou tyčí a kroužkem). Potom jsme soutěžili ve šplhu a v závodivých hrách družstev piškvorky a Rubikova kostka. Celé soutěžení se neslo v duchu kamarádské a příjemné nálady. Naše děti si vedly v jednotlivých disciplínách takto: ve vybíjené obsadili 2. místo, v holomajzně 3. místo, ve šplhu 3. místo, v piškvorkách 3. místo a v Rubikově kostce 1. místo.
Všem dětem děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy a přátlům ze Štěpánkovic za krásný sportovně laděný den.
Mgr. Martina Richterová, Mgr. Yvona Pešlová
Štěpánkovice 2019 Štěpánkovice 2019
Štěpánkovice 2019 Štěpánkovice 2019 Štěpánkovice 2019

Orientační běh 2019

V úterý 2. 4. 2019 se na ZŠ a MŠ Mitušova 16 konal závod v orientačním běhu. Z naší školy se závodu zúčastnilo 17 žáků. Na medailových pozicích se v různých kategoriích umístili čtyři žáci naší školy. Lubomír Fajkoš dosáhl nejlepšího výsledku ve své kategorii, obsadil první místo a získal tak zlatou medaili. Stříbro se podařilo získat Izabele Staňkové a bronz potom Elen Jančatové a Emě Buchalové. Pochvalu si ale zaslouží všichni závodníci, kteří vyběhli do tohoto pěkného závodu. Závod pomáhali organizačně zajišťovat žáci 9. A, kterým také děkuji za dobře odvedenou práci při počítání výsledků, organizaci na startu a v cíli a při hlídání kontrol na trati... :)
SPORTU ZDAR
Mgr. Jan Straka
Orientační běh 2019

Soutěž AJ Puzzle Time 2019

V měsíci lednu 2019 se naši žáci 4. ročníků zúčastnili oblastní soutěže AJ - Puzzle Time pořádané R&R Bridge Publishing House. Žák Pavol Kminiak ze 4. C nás úspěšně reprezentoval a za své vítězství obdržel knižní výhru, zjednodušenou četbu v angličtině. Blahopřejeme.
Ing. E. Fialová
Soutěž AJ Puzzle Time Soutěž AJ Puzzle Time Soutěž AJ Puzzle Time

Ozdravný pobyt Zlaté Hory 2019

V březnu vyjely děti 4.A a 4.B z M16 a 4.C, 4.D, 6. B, 7.B, 7.C a 8.C do Zlatých Hor. Kromě učení navštívily Praděd, Velké Losiny či Zlatorudné doly.
Google album najdete tady

Krajské kolo dějepisné olympiády 21. 3. 2019

Ve čtvrtek 21. 3. 2019 na naší budově odloučeného pracoviště Mitušova 8 proběhlo krajské kolo Dějepisné olympiády. Soutěžilo 28 chlapců a děvčat z osmých a devátých ročníků a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.
Tematické zaměření ročníku: „Za poznáním, za obchodem i za prací aneb Cesty jako tepny civilizace“.
Celostátní kolo proběhne v květnu v Olomouci. Všem děkujeme za účast, vítězům blahopřejeme.
Výsledková listina

Atletické přebory 20. 3. 2019

Dne 20. 3. 2019 se konaly atletické přebory městského obvodu Ostrava-Jih. Všichni účastníci se sešli v atletické hale města Ostravy. Soutěžilo se v těchto disciplínách: 60m, 600m a 800m, skok daleký a skok vysoký, vrh koulí a smíšená štafeta 4x200m. Každou školu reprezentovala dvě družstva po deseti závodnících z 8. a 9. tříd. Blahopřejeme Adéle Mozdřenové z 8.A a Elišce Tarkotové z 9.C, které skončily na 1. místě v běhu na 600m, každá ve své kategorii, dále Oliveru Baloghovi z 9.C, který doběhl 60 m na 3. místě ve své kategorii. Děkujeme všem žákům naší školy za vzornou reprezentaci.
Mgr. Martina Richterová, Mgr. Yvona Pešlová
Atletické přebory 2019 Atletické přebory 2019
Atletické přebory 2019 Atletické přebory 2019 Atletické přebory 2019 Atletické přebory 2019

Výstava Titanic Brno 7. B, C 18. 3. 2019

V pondělí 18. 3. 2019 měli žáci sraz u školy v 7 hodin. S Mgr. Sikorovou a Mgr. Basovníkovou se vydali ostravskou MHD na Svinov, odkud vlakem přejeli do Olomouce a odtud autobusem do Brna. Zúčastnili se zajímavé výstavy a do Ostravy zpět přijeli kolem 17 hodin.
Fotografie najdete v Google albu.
Titanic Brno Titanic Brno Titanic Brno Titanic Brno

Myslivost očima dětí 2019

V letošním roce byla opět vyhlášena tradiční soutěž v malování. Myslivost očima dětí 2019. Tato akce je pořádaná s podporou Lesů ČR. V pátek 15. března proběhlo vyhodnocení obrázků. Celkem se přihlásilo 15 škol a školek z Ostravy a okolí. Mezi výherci se umístil i náš Ondra Sedláček z 9.C, který ve své kategorii získal krásné 3. místo.
Soutěže se zúčastnilo asi 1 200 dětí. Všechny došlé obrázky budou vystaveny na střelnici ve Staré Bělé ve dnech 26. a 27.dubna 2019.
Myslivost očima dětí 2019 Myslivost očima dětí 2019

Lyžování rodičů s dětmi 7. 3. 2019

Ve čtvrtek 7. 3. 2019 SRPŠ ve spoluprácu s Úmob Jih uspořádalo lyžování rodičů, dětí a přátel školy. Pro přihlášenou skupinu přijel k budově M8 autobus. Všechny odvezl na Vaňkův kopec.
Lyžaři vyfasovali permanentky a už jim nic nebránilo brázdit kopec. Povrch nebyl sice ideální, na chvíli se přihnal bouřkový mrak a zapršelo, ale i tak to bylo pohodové zakončení zimní sezóny. Děti měly akci úplně zadarmo, dospěláci zaplatili symbolickou cenu 50 Kč.
O půl osmé se zase všichni naskládali do autobusu, který je přivezl zpět ke škole.
Google album
Mgr. Pavlína Pustková
Vaňkův kopec Vaňkův kopec Vaňkův kopec Vaňkův kopec
Vaňkův kopec Vaňkův kopec Vaňkův kopec Vaňkův kopec

Lyžařský výcvik 2. stupně Velké Karlovice 2019

Druhý stupeň vyrazil za sněhem, sluníčkem, lyžováním i zábavou...... a aby měli rodiče klidnou hlavu, tak fotíme a sdílíme :-)
Nakoukněte například do fotogalerie M16 nebo do Google alba.

Zimní ozdravný pobyt Velké Karlovice 2019

Po roce zase pobyt dětí 1. stupně v Beskydech....a s ním lyžování, sníh, legrace, hry, kamarádi, sluníčko... a aby rodiče měli klidnou hlavu, tak i fotografování...
A kde hledat? Nakoukněte například do fotogalerie nebo do Google alba. Objevíte vtipné komentáře našich skvělých učitelů-instruktorů.

Vaňkův kopec 30. 1. 2019

Více fotografií z některých akcí najdete v Galerii
Vaňkův kopec Vaňkův kopec Vaňkův kopec Vaňkův kopec

Projektová soutěž AJ leden 2019

V lednu 2019 proběhlo na naší škole vyhodnocení projektové soutěže AJ na téma My story pro čtvrté ročníky, které se zúčastnilo dvacet žáků a jelikož se všichni velmi snažili, rozhodování nebylo lehké.
Na prvních místech se umístili žáci:
1. místo – Markétka Chomová, Terezka Maňková a Terezka Puchelová
2. místo – Eliška Ohnoutková , Adélka Marková
3. místo – Klárka Sobczyková, Terezka Sobczyková.
Vítězné práce nás budou reprezentovat také v dalším kole soutěže.
Ing. Eva Fialová
Projektová soutěž AJ Projektová soutěž AJ Projektová soutěž AJ

Týden angličtiny s rodilými mluvčími 14. - 18. 1. 2019

Ve dnech 14. – 18. 1. 2019 se zúčastnilo 31 žáků II. stupně budovy M8 anglického kurzu s rodilými mluvčími. Intenzivní kurz se konal u nás již podruhé, avšak loňský rok byl zatím jen startovní. Chtěli jsme vědět, jakou bude mít úspěšnost, proto jsme otevřeli pouze jednu skupinu pro 18 žáků. V letošním roce byla úspěšnost dvojnásobná, přihlásila se spousta zájemců a otevřeli jsme tedy dvě skupiny. Přijeli k nám vyučující Charles z Anglie a Anežka z Nového Zélandu, která má typicky české jméno jen proto, že její tatínek je Čech :-)
Kurz trval celý týden a děti měly opět jedinečnou příležitost zažít 30 hodin výuky v angličtině. Ze začátku se žáci ostýchali a měli obavu, aby příliš nechybovali, ale lektoři svým přístupem, aktivitami a vlnou energie odbourali u dětí pochybnosti a hodiny tak probíhaly v poklidném a učenlivém duchu. Výhodou letošních kurzů byla kombinace vyučujících. Cizinci se střídali u obou skupin po třech hodinách, takže měli žáci nejen pestřejší výuku, ale mohli si poslechnout i dva rozdílné akcenty. Děti si pochvalovaly nejen styl a formu výuky, ale i osobní přístup. Lektoři zapojili všechny žáky do konverzace, her a různých skupinových či individuálních úkolů. Na konci kurzu rozdali žákům certifikáty o jeho úspěšném absolvování a poradili jim, aby trénovali angličtinu sledováním anglických filmů, hraním her v angličtině, konverzací s cizinci a čtením anglické literatury. Mnozí by se rádi zúčastnili kurzu i příští školní rok. Pokud bude o kurzy zájem i následující rok, nabídli bychom kurz také dětem z I. stupně.
Fotogalerie

Prezentace William Shakespeare 20. 12. 2018

Dne 20. 12. proběhlo vyhodnocení anglické soutěže o nejlepší prezentaci Williama Shakespeara.
Nejlépe se umístili:
1. místo Denisa Berková (9.C)
2. místo Peter Kminiak (9.B)
3.místo Daniel Kodrla (9.C)
Vítězná práce Denisy Berkové
Mgr. Květa Krstovská

Vánoční laťka na Srbské 19. 12. 2018

19. 12.2018 jsme se zúčastnili přátelského klání ve skoku vysokém na ZŠ Srbská. Před samotným zahájením závodu jsme si moli prohlédnout pod vedením pana učitele biologie jejich mini zoo, kde chovají drobné zástupce plazů, žab a hadů. Děti se mohly pomazlit s agamou, chameleonem nebo s korálovkou, dověděly se spoustu zajímavostí o životě těchto živočichů.
Samotného závodu ve skoku vysokém se zúčastnily tři školy. Naše škola v celkovém hodnocení obsadila třetí místo. V jednotlivcích si nejlépe vedl Jan Kamenický, který v kategorii starších žáků obsadil třetí místo. V kategorii mladších žaček obsadila druhou pozici Tereza Kopečková a Nikola Pečonková bronzové místo.
Všem ostatním žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.
Fotografie najdete na stránkách ZŠ Srbská.
Mgr. Richterová, Mgr. Novotný

Florbal - obvodní kolo 17. 12. 2018

Dne 17. 12. 2018 se starší kluci z naší školy zúčastnili obvodního kola ve florbale. Turnaj se konal na ZŠ Dvorského a sedm škol bylo rozlosováno do dvou skupin. Z každé skupiny postupovaly dvě školy do užšího semifinále. Kluci se bohužel i přes velké nasazení neprobojovali ze skupiny. Pochvala a poděkování za reprezentaci naší školy patří Matěji Sikorovi a Dominiku Antenemu z 8.C, Kubovi Sedláčkovi z 8.A, Denisu Javorskému, Dominiku Krištofovi z 9.A, Honzovi Kamenickému z 9.B, Oliveru Baloghovi, Richardu Lázničkovi a Luboši Fajkošovi z 9.C.
Mgr. Yvona Pešlová
Florbal Florbal Florbal

Mikulášská vybíjená 13. 12. 2018

Dne 13. 12. 2018 proběhla v naší škole v tělocvičně na budově 8 Mikulášská vybíjená. Nejdříve soutěžila družstva čtvrtých tříd. Čtvrťáci se utkali mezi sebou a porovnali síly. Zjistili, že cesta k úspěchu je dlouhá a že budou muset ještě nějaký čas trénovat, aby byli tak dobří, jako jejich starší spolužáci. Tito ostřílení borci nastoupili po nich, aby taktéž změřili mezi sebou síly. Na prvním místě se umístilo družstvo „Klobásníků“ ze 7.C třídy, druhé bylo družstvo „GuciGang“ ze 7.B třídy a třetí místo zůstalo na družstvo Úžasňáků z 6.B třídy.
Děkujeme všem závodníkům za fairplay hru a doufáme, že se pobavili a zasportovali si.
Za ŽR Mgr. Yvona Pešlová a Mgr. Lenka Duroňová
Mikulášská vybíjená Mikulášská vybíjená
Mikulášská vybíjená Mikulášská vybíjená Mikulášská vybíjená Mikulášská vybíjená

Rozsvícení vánočního stromečku 12. 12. 2018

Dne 12. 12. 2018 jsme se všichni učitelé i žáci M8 sešli v respiriu 2. stupně. Čas rozjímání, vzpomínek, zpěv koled. Paní zástupkyně Sikorová spolu s dětmi natrénovala 3 koledy a společně jsme si je u rozsvíceného stromečku zazpívali. Všem tak přejeme pohodové vánoční svátky a do nového roku hodně zdraví a štěstí.
Mgr. Pavlína Pustková
Rozsvícení vánočního stromečku Rozsvícení vánočního stromečku Rozsvícení vánočního stromečku Rozsvícení vánočního stromečku
Rozsvícení vánočního stromečku Rozsvícení vánočního stromečku Rozsvícení vánočního stromečku

Vánoční den na M16 11. 12. 2018

Vánoční den proběhl v úterý 11. 12. 2018. Odstartoval rozsvícením vánočního stromu před školou a zpěvem koled, které si připravil školní sbor. Škola se zaplnila stovkami návštěvníků. Pro děti, rodiče, prarodiče a ostatní přátele školy byl připraven bohatý program. Všichni návštěvníci mohli nakupovat u stánků vánočního jarmarku. Ten připravily paní vychovatelky školní družiny, prodávaly také děti ze tříd obou našich budov a svými stánky se připojily také naše mateřské školky. Děti si vyzkoušely, jaké to je, prodávat vlastní výtvory. Kromě nakupování si hosté mohli také vyrobit různé vánoční dekorace v mnoha tvůrčích dílnách. Ochutnat vánoční dobroty bylo možné hned v několika kavárnách a cukrárnách, které si žáci připravili. Do svého vánočního bufetu pozval rodiče také spolek SRPŠ. Korunou programu bylo taneční a pěvecké vystoupení našich nejmenších dětí z mateřských školek. Na Jarmarku byla velmi příjemná atmosféra. Poděkování za odvedenou práci patří všem zaměstnancům školy, žákům, ale i všem rodičům, kteří napekli, pomáhali při výrobě dárků, i všem ostatním, kteří se na přípravě celé akce podíleli. Odměnou pro všechny mohou být slova chvály a uznání návštěvníků. Také vedení školy děkuje všem návštěvníkům za přízeň. Tak velikou účast jsme opravdu nečekali! Věříme, že se všichni hosté příjemně vánočně naladili. A teď už jen… šťastné a veselé!
Fotky najdete v galerii M16.
Jana Sikorová, Mgr. Robert Novotný

Obvodní kolo ve florbalu 10. 12. 2018

V pondělí 10. 12. 2018 jsme se zúčastnili obvodního kola ve florbalu starších žaček. V soutěži nás reprezentovala děvčata z Mitušovy 8 i 16 a náš hvězdný tým se po dramatickém zápase umístil na krásném 3. místě. V první části jsme prohrávali 3:0, ale děvčata se dokázala stmelit a v druhé půli pak dotáhla výsledek až na vítězných 4:3.
Všem účastnicím gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.
Mgr. Martina Richterová
Obvodní kolo ve florbalu Obvodní kolo ve florbalu
Obvodní kolo ve florbalu Obvodní kolo ve florbalu Obvodní kolo ve florbalu

Mikulášská laťka Dvorského 7. 12. 2018

Píše se rok 2008 a v soutěži dívek ve skoku vysokém se na 1. místě umísťuje Simona Dudová ze ZŠ Mitušova 8 a stává se také držitelkou rekordu výkonem 148 cm. Přesně o deset let později, 7. 12. 2018 se soutěže účastníme po desáté a rekord Simony je pokořen výkonem 150 cm. Bohužel se nepodařilo štafetu předat závodnici z Mitušovy, ale i tak se naše škola stále řadí mezi líheň kvalitních skokanů a skokanek. Svědčí o tom výkon Klaudie Pekárkové, která se v soutěži umístila na krásném 3. místě.
Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci i ostatním sportovcům z naší školy.
Mgr. Martina Richterová
Mikulášská laťka Mikulášská laťka Mikulášská laťka

Mikulášská nadílka 5. 12. 2018

Dne 5. 12. navštívil žáky naší školy Mikuláš. Spolu s andělem a dvěma čerty rozdávali nadílku. V černé knize měl vypsané hříšníky, v červené zase hodné žáky. Těch bylo pochváleno více. Ale nadílku obdrželi všichni. A hříšníci? Doufáme, že se polepší.
Mgr. Marie Sikorová
Mikuláš Mikuláš
Mikuláš Mikuláš Mikuláš Mikuláš

Florbal - mladší dívky 3. 12. 2018

3. 12. 2018 Dívčí tým naší školy ovládl bez porážky a bez ztráty bodu obvodní kolo ve florbalu mladších dívek, které se konalo ve sportovní hale ZŠ Dvoského. Po rozpačitém vstupu, kdy jsme v prvním utkání prohrávali už 0:2, jsme se naštěstí rychle vzpamatovali a dokázali utkání dovést do vítězného konce. V dalším průběhu turnaje už jsme neinkasovali žádný gól a přesvědčivě jsme zvítězili ve všech utkáních. Pořadatelé tak mohli na diplom s názvem naší školy ZŠ Mitušova 16 napsat velkou jedničku.
A tady jsou jména našich "mladých pušek": Kymberley Grunerová, Klára Košaková, Tereza Plevová, Elen Jančatová, Klaudie Pekárková, Leila Hanzelková, Kateřina Maršálová, Zuzana Pustková, Tereza Kielbasová.
Mgr. Jan Straka

Sálová kopaná – okresní kolo 30. 11. 2018

Dne 30. 11. 2018 se družstvo našich fotbalistů zúčastnilo okresního finále v sálové kopané v tělocvičně v Plesné. Kluci postoupili jako druzí v pořadí z obvodu Ostrava-Jih mezi šest nejlepších ostravských škol. Turnaj se hrál na dvě skupiny po třech, přičemž do užšího výběru postupovaly dvě školy z každé skupiny. Kluci se i přes maximální nasazení do užšího finále neprobojovali. Hráli tak o páté místo společně se ZŠ Generála Píky, kterou nakonec porazili a skončili tak na 5. místě. Školu reprezentovali v sestavě: Lukáš Petroš, Jakub Jirků, Jakub Pawlas, Richard Květák, Jakub Vykydal, Martin Zomber, Michal Čerchla, Dominik Javorský, Mario Gregor. Všem děkuji za vzornou reprezentaci naší školy.
Mgr. Yvona Pešlová
Sálová kopaná

Učeň, středoškolák, vysokoškolák 30. 11. 2018

V pátek 30. 11. 2018 se zúčastnili žáci 9. B a 9. C výstavy týkjící se výběru svého budoucího povolání.
Výstava Výstava
Výstava Výstava Výstava

Natáčení pořadu ČT Už tam budem? 15. 11. 2018

V pondělí 19. 11. 2018 se žáci z 8. C a 9. C zúčastnili natáčení druhého dílu nového dětského soutěžního pořadu České televize s názvem Už tam budem? v prostorách U6 ve Vítkovicích. Proti našemu družstvu soupeřili žáci s modrým dresem - Kryptoni - z Nového Malína. Kája, Mates, Oliver, Eliška a Denisa bojovali s dresem červeným - Neoni - celkem v osmi disciplínách. Celé natáčení trvalo více než deset hodin kvůli neustálému stěhování techniky České televize a náročným přípravám jednotlivých scén. Obě družstva měla velmi vyrovnané výsledky, nakonec přece jen zvítězilo družstvo modrých Kryptonů.
I přesto, že jsme nevyhráli, každý ze soutěžících si přinesl domů tričko, čokoládu, knihu o U6 a hlavně spoustu nezapomenutelných zážitků.
Vysílání tohoto natáčení proběhne na "Déčku" v únoru 2019. O přesném termínu budeme včas informovat na webu školy.
Další fotografie najdete v galerii.
Televizní studio Ostrava - novinky ze studia -- článek o natáčení s našimi žáky.
Poděkování zástupkyně vedoucího produkce ČT ZuzanyŽurkové
Mgr. Simona Basovníková
Už tam budem? Už tam budem? Už tam budem? Už tam budem?

Turnaj ve stolním tenise pro 8. a 9. třídy 15. 11. 2018

Aakce proběhla dne 15. 11. 2018 od 14.00 hod. na budově Mitušova 8. Zúčastnilo se jí 10 kluků z 8.C, 9.C a 9.B. Kluci si vylosovali číslo a byli rozděleni do dvou skupin. Ve skupině hrál každý s každým a do semifinále postoupili první dva z tabulky. Vítězové pak hráli o první místo a poražení o třetí místo. Výsledky jsou následující: 3. místo – Petr Kminiak, 2. místo – Matěj Sikora, 1. místo – Max Štěpánek.
Vítězové jsou ale všichni, protože se zúčastnili, zasportovali si a pobavili se mezi sebou.
Za ŽR Mgr. Lenka Duroňová a Mgr. Yvona Pešlová
Turnaj ve stolním tenise pro 8. a 9. třídy Turnaj ve stolním tenise pro 8. a 9. třídy Turnaj ve stolním tenise pro 8. a 9. třídy

Halová kopaná - dívky 14. 11. 2018

Dne 14. 11. 2018 se naše škola zúčastnila obvodního kola v halové kopané dívek. V konkurenci pěti škol jsme obsadili krásné třetí místo. V prvním zápase jsme porazili tým ZŠ Košaře 1:0. Ve druhém pak ZŠ Dvorského 2:1. Poté jsme narazili na jasného favorita, fotbalistky ze ZŠ Klegova, a pozdějšímu vítězi jsme podlehli vysokým rozdílem. Na závěr nás čekal přímý souboj o druhé postupové místo se ZŠ Srbská. Bohužel se nám nepodařilo udržet nadějné vedení 1:0 a nakonec jsme holkám ze ZŠ Srbská podlehli 1:2. Postup nám sice utekl o jeden gól, myslím si, že si holky i přesto turnaj užily.
A tady jsou jména našich hvězdiček: Kimberley Grunerová, Veronika Dřímalová, Aneta Knappová, Adéla Mozdřenová, Adéla Baštinská, Masha Saxová, Klaudie Pekárková, Viktorie Kinkani, Martina Zichová, Tereza Kielbasová.
Mgr. Honza Straka
Halová kopaná

Dopravní hřiště 12. 11. 2018

Dne 12. 11. 2018 jsme se v počtu 13 žáků vydali na dopravní hřiště k ZŠ Alberta Kučery. Jako 14. doběhla za doprovodu tatínka Emička, která si zážitky dnešního dne nechtěla nechat ujít. Děti se v šatně převlékly a usedly do lavic, kde jim paní lektorka přednášela o bezpečnosti silničního provozu. Následovala praktická část, kdy se děti střídaly jako cyklisté či chodci.
Po 12 hodině jsme se vydali zpět do školy, kde už nás čekal "rozchod" a v jídelně výborný oběd.
Pár dalších fotek najdete v galerii.
Mgr. Pavlína Pustková
Dopravní hřiště Dopravní hřiště Dopravní hřiště Dopravní hřiště

Sálová kopaná 6. 11. 2018

Dne 6. 11. 2018 se konalo na základní škole Klegova obvodní kolo v sálové kopané chlapců III. kategorie. Zúčastnili se ho i naši kluci a vedli si výtečně. V silné konkurenci se umístili na 2. místě a zajistili si tak postup do okresního kola. Děkujeme žákům 7.A třídy Martinu Zomberovi, Michalu Čerchlovi, Dominiku Javorskému, 7.B třídy Adamu Fabíkovi, Jakubu Huvarovi, 7.C třídy Lukáši Petrošovi, Jakubovi Jirků a 6.B třídy Jakubu Pawlasovi za vzornou reprezentaci naší školy.
Mgr. Yvona Pešlová
Sálová kopaná Sálová kopaná
Sálová kopaná Sálová kopaná Sálová kopaná

Turnaj ve stolním tenise pro 6. a 7. třídy 1. 11. 2018

Dne 1. 11. 2018 žákovská rada uspořádala turnaj v ping-pongu pro žáky 6.B a 7.B třídy. Turnaje se zúčastnilo 8 dětí a každý hrál s každým. Jednotlivé hry byly časově limitovány. Za výhru se přidělovaly 2 body, za remízu 1 bod. V případě rovnosti bodů rozhodovalo skóre vzájemných utkání.
Na 3. místě skončil Adam Fabík , 2. místo bral Ondra Ilyenin, který měl stejný počet bodů, ale lepší skóre. Vítězem se potom stal Kevin Šindrbal, který neprohrál ani jednu ze 7 her.
Pochvalu si zaslouží i ostatní účastníci za to, že přišli soutěžit, hýbat se, pobavit se, hráli fair play a na chvíli tak vyměnili mobily a počítače za sportovní aktivitu.
Za ŽR Mgr. Lenka Duroňová a Mgr. Yvona Pešlová
Turnaj ve stolním tenise pro 6. a 7. třídy Turnaj ve stolním tenise pro 6. a 7. třídy Turnaj ve stolním tenise pro 6. a 7. třídy Turnaj ve stolním tenise pro 6. a 7. třídy

Podzimní sběr starého papíru 23. - 26. 10. 2018

Sběrové akce se zúčastnily všechny třídy na budově M8. Celkem jsme nasbírali 2 850,5 kg. Žákovská rada děkuje všem sběračům a žákům 7.C za pomoc při nakládání sběru do kontejneru.
Za ŽR Mgr. Lenka Duroňová a Mgr. Yvona Pešlová
Výsledky sběru jednotlivců
Výsledky sběru tříd

Připomínka 100. výročí založení republiky

28. říjen byl v celé vlasti spojen s oslavami 100. výročí založení republiky. A jak jsme si připomněli tuto událost my?
Děti ze 4.C a 4.D spolu s paní učitelkou Mgr. Lenkou Duroňovou vyzdobily nástěnku v respiriu symbolem lípy a státními znaky. Angličtináři ze 6.B s p. učitelkami Ing. Evou Fialovou a Mgr. Květou Krstovskou tvořili po celý říjen projekt „My country“. Žáci nejvyšších ročníků prověřili své vlastnosti ve vlastivědném kvízu, kde bojovali s otázkami z historie i současnosti. Kvíz doplnily zajímavosti z české přírody a krajiny.

Ocenění žáci
1. Výtvarné práce: kolektiv 4.C a 4.D
2. My country: O. Berka, A. Čuboň, K. Dluhošová, T. Kopečková, N. Pěčonková, A. Stratil, K. Víchová, N. Vojtová, T. Vykopalová – 6.B
3. Vlastivědný kvíz: T. Altmanová, A. Večeřa, B. Holubová, O. Ilyenin, A. Fabík – 7.B J. Pobuta, K. Novák, T. Kielbasová, M. Zichová, N. Sütö – 7.C
D. Kollár, R. Tichý, L. Sládečková, S. Christova, M. Pindor – 8.C
P. Dluhoš, P. Kminiak, P. Woznica – 9.B
D. Kodrla, V. Vavroš, L. Fajkoš – 9.C
Připomínka 100. výročí založení republiky Připomínka 100. výročí založení republiky
Připomínka 100. výročí založení republiky Připomínka 100. výročí založení republiky Připomínka 100. výročí založení republiky
Mgr. Šárka Bestová

Turnaj ve stolním tenise pro 4. třídy 18. 10. 2018

Dne 18. 10. 2018 uspořádala Žákovská rada na škole Mitušova 8 turnaj ve stolním tenise pro 4. třídy, kterého se účastnilo celkem 6 chlapců. Kluci hráli každý s každým, po hodině jsme znali tři vítěze, kteří si odnesli drobné ceny a ostatní hráči získali ceny útěchy.
Výhercům gratulujeme a dětem ze školní družiny děkujeme za podporu v obecenstvu.
Za ŽR Mgr. Lenka Duroňová a Mgr. Yvona Pešlová
Turnaj ve stolním tenise pro 6. a 7. třídy Turnaj ve stolním tenise pro 6. a 7. třídy Turnaj ve stolním tenise pro 6. a 7. třídy Turnaj ve stolním tenise pro 6. a 7. třídy

Orientační běh na Slezskoostravském hradě 17. 10. 2018

Dne 17. 10. 2018 jsme se zúčastnili závodu v orientačním běhu na Slezskoostravském hradě. Celkem soutěžilo 33 žáků z naší školy ve všech běžeckých kategoriích. V konkurenci běžců si nejlépe vedli Matyáš Sněhota, který v kategorii H5 obsadil 2. místo. V kategorii D5 Veronika Pazdyková obsadila 1. místo. V kategorii H7 Marek Bača obsadil 3. místo. V kategorii D7 Ema Buchalová obsadila 2. místo a Elen Jančatová 3. místo. Běhu se zúčastnilo celkem 240 žáků ze šesti ostravských škol.
Všem sportovcům děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.
Článek z novinky.cz
Fotografie Ing. J. Zajíce
PesRich
Orientační běh na Slezskoostravském hradě Orientační běh na Slezskoostravském hradě Orientační běh na Slezskoostravském hradě
Orientační běh na Slezskoostravském hradě Orientační běh na Slezskoostravském hradě Orientační běh na Slezskoostravském hradě Orientační běh na Slezskoostravském hradě
Orientační běh na Slezskoostravském hradě Orientační běh na Slezskoostravském hradě Orientační běh na Slezskoostravském hradě

Přírodovědný klokan 10. 10. 2018

10. 10. 2018 se konala na ZŠ Mitušova 8 soutěž Přírodopisný klokan. V kategorii Kadet určené pro 8. a 9. ročníky základních škol se zúčastnilo celkem 10 žáků ze třídy 8. C a 9. C. Žáci řešili celkem 24 úkolů z přírodních věd.
Nejlepší tři řešitelé byli: David Kollár a Karolína Janková z 8. C a Lubomír Fajkoš z 9. C

Mgr. Eva Kalníková

Živá knihovna studijních možností 19. 9. 2018

Středeční dopledne 19. 9. 2018 prožili žáci 9.B a 9.C ve Světě techniky v Ostravě. Prohlédli si jednotlivé expozice, ale hlavně se mohli seznámit s prezentací středních škol našeho kraje. Představované obory byly různorodé – zámečník, strojař, chemik, policista, kuchař, … U jednotlivých stánků si mohli chlapci a dívky vyzkoušet, co daný obor obnáší.
Celá akce byla ukončena tombolou, v níž byly zajímavé ceny – batohy, sluchátka, brýle, ba dokonce i dort! Některé z nich vyhráli i naši žáci.

Mgr. Šárka Bestová

Živá knihovna studijních možností Živá knihovna studijních možností
Živá knihovna studijních možností Živá knihovna studijních možností Živá knihovna studijních možností Živá knihovna studijních možností