ZŠ Ostrava-Hrabůvka

Akce školy 2017/2018


Více fotografií z některých akcí najdete v Galerii


Školní výlet 7. C + 9. C Klimkovice 25. 6. 2018

Abychom si zpestřili poslední školní týden, vyrazili jsme se 7. C na výlet. 7. C a čtyři stateční z 9. C - Jana, Kamila, Petr a Kuba. Tramvaj číslo 17 nás vysadila na konečné a tady jsme přestoupili na tram číslo 5. Ta nás zase vyklopila na zastávce Dolní Lhota. Přibližně 4 kilometrová trasa vedoucí po žluté turistické značce byla pohodová a o půl 10 jsme se zjevili u budov sanatoria, kde se léčí mimo jiné pohybové ústrojí.
Dali jsme si rozchod, před odjezdem ještě obešli okolí a v 11:17 hodin nastupovali do autobusu číslo 64. S přestupem na Svinově dojeli bez komplikací domů.

Mgr. Pavlína Pustková

Klimkovice 7. C + 9. C Klimkovice 7. C + 9. C Klimkovice 7. C + 9. C Klimkovice 7. C + 9. C

Školní výlet 9. C Lysá hora 20. 6. 2018

Ve středu 20. 6. 2018 jsme z nádraží Vratimov vyrazili pokořit vrchol Lysé hory. V 8 hodin jsme se vydali po červené turistické značce z Ostravice a přes Butořanku a Lukšinec po 2,5 hodinách stanuli na půdě očekávaného cíle. Odměnou nám byl dobrý pocit, že jsme výšlap zvládli... a samozřejmě něco na zub - nanuky, kofoly, polévky a nebo hranolky se smaženým sýrem (hranolky byly opravdu dobré, Kamila nám dala vyzkoušet :-) ).
Zpáteční cestu jsme si okořenili zastávkou U Zbuja a v 16:02 hodin unavení odjížděli z nádraží směr odpočinkový domov. Tímto jsme neoficiálně, i když ne v plném počtu, ukončili společnou existenci v naší škole ZŠ Mitušova 8. Děkuji všem statečným turistům!

Mgr. Pavlína Pustková

Lysá hora 9. C Lysá hora 9. C Lysá hora 9. C Lysá hora 9. C
Lysá hora 9. C Lysá hora 9. C Lysá hora 9. C Lysá hora 9. C

Soutěž v počítačové grafice květen 2018

Soutěž probíhala v průběhu května 2018 ve 2 kategoriích: 5. – 7. ročník v programu Malování na téma Podmořský svět, 8. – 9. ročník na téma Mandaly v programu Zoner Callisto. Žáci své práce zasílali e-mailem.
Pořadí dopadlo takto:
5. – 7. ročník
1. místo Bára Holubová 6. B
2. místo Zuzana Pustková 6. B
3. místo Klaudie Pekárková 6. B

8. – 9. ročník
1. místo Denisa Berková 8. C
2. místo Daniel Kodrla 8. C
3. místo Martina Výmolová 8. C

Žáci dostali za své krásné výtvory hodnotné ceny. Gratulujeme a děkuje za účast.

Mgr. Pavlína Pustková

Soutěž PC grafika Soutěž PC grafika Soutěž PC grafika

Hurá na tretru 12. 6. 2018

Dne 12. 6. 2018 jsme se zúčastnili netradičních atletických disciplín s názvem Hurá na tretru. Závody probíhaly na městském stadionu v Ostravě a pořádaly se pro žáky 5. ročníků. Ti soutěžili v hodu raketkou, skoku do dálky z místa, v hodu 2 kg medicinbalem, v běhu přes překážky a na opičí dráze. Výkony všech soutěžících se sčítaly a porovnávaly s ostatními soutěžícími. Klání se zúčastnilo 16 škol převážně z Moravskoslezského kraje.
Pro děti byla uspořádána také autogramiáda s letošními hvězdami Zlaté tretry jakými jsou např. sprinter Mike Rodgers, oštěpař Petr Frydrych nebo koulař Tomas Walsh. Děkuji všem sportovcům za vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Yvona Pešlová

Hurá na tretru Hurá na tretru
Hurá na tretru Hurá na tretru Hurá na tretru Hurá na tretru

Osvětim, Krakov 6. 6. 2018

Dne 6. 6. 2018 jsme se v počtu 52 žáků z M8 i M16, 2 učitelů, 1 paní průvodkyně z CK Vesna Tours a 1 pana řidiče vydali na cestu za novými zážitky. První zastávku jsme absolvovali každý se svými obavami, jak na nás zapůsobí prostředí a historie koncentračního tábora v Osvětimi. Děti byly rozděleny do dvou skupin, všichni vyfasovali sluchátka a port, aby mohli v klidu naslouchat přidělené polské průvodkyni, která v češtině poutavě líčila historii nejen tohoto vyhlazovacího tábora, ale následně také 3 km vzdáleného tábora v Březince, kam pokračovala naše cesta. Tento tábor je znám rampou, kde probíhala selekce transportů určených k likvidaci v plynových komorách.
Druhou část dne jsme trávili v Krakově, historické rezidenci polských králů, ležícím na řece Visle. Z parkoviště nás paní průvodkyně s panem učitelem Novotným vedla kolem Dračí jámy, kde podle pověsti usmrtil draka rytíř Krak, až na hrad Wavel, kolem sochy papeže Jana Pavla II., provedla tamní katedrálou a kolem pomníku Tadeusza Kościuszki a dále kostela sv. Petra a Pavla dovedla až na hlavní náměstí. Tam žáci dostali dlouho očekávaný rozchod u kostela sv. Vojtěcha.
Účastníci zájezdu mohli zhlédnout také Mariánský kostel, radniční věž či tzv. Sukiennici (budovu tržnice) původně z 13. století. Přesto dali většinou přednost provozovně McDonald´s a nákupu oblečení či suvenýrů :-), ale rozhodně si pobyt v Krakově užili. Viditelně spokojení po 16. hodině naskákali do autobusu a zamířili domů, kam jsme dojeli asi v 19:20 h.
Velkou poctou bylo, že nám paní průvodkyně chválila naše slušné a hodné žáky! Děkujeme.
Obsáhlou fotogalerii najdete tady

Mgr. Pavlína Pustková

Školní výlet do Archeoparku Chotěbuz-Podobora 5. 6. 2018

V úterý 5. června 2018 naše třída III.E navštívila areál archeoparku v Chotěbuzi, kde byl pro děti připraven zajímavý program o životě v pravěké osadě. Děti si mohly vyzkoušet střílení z luku, zahrály si na archeology, psaly na voskové tabulky a dozvěděly se mnoho nového. Součástí výletu byla i zastávka v Rybím domě, kde si děti prohlédly obří akvária s různými druhy ryb. Pro děti byla velkým zážitkem i jízda vlakem do Českého Těšína a zpět. Počasí i celý výlet se povedl a děti budou mít určitě na akci hezké vzpomínky.

Archeopark 3.E Archeopark 3.E Archeopark 3.E Archeopark 3.E

Návštěva honorárního konzula Ruské federace 4. 6. 2018

Dle dlouholeté tradice se i letos přišel podíval na výuku ruského jazyka Honorární konzul Ruské Federace Ing. Aleš Zedník. Zavítal do skupiny ruského jazyka složené z žáků 6.B a 6.C. Tentokrát přišel i s nečekanou návštěvou – rodilou mluvčí paní Viktorii Vajdovou. Sledovali pozorně, co se žáci za celý školní rok naučili, jak ovládají azbuku, jakou mají slovní zásobu. Oba dva byli velmi překvapeni a nadšeni, co všechno žáci dovedou. Zvláště pak rodilá mluvčí pochválila nejen výkony žáků, ale i práci paní učitelky Evy Machačové. Budeme se na další návštěvu těšit již první den nového školního roku 2018-2019. Pan konzul zavítá mezi žáky 6. třídy, kteří si zvolili jako druhý cizí jazyk ruštinu.

Mgr. Marie Sikorová

V pondělí 4. 6. na hodinu ruského jazyka přišel honorární konzul Ruské federace pan Aleš Zednkí. Přišel i s rodilou mluvčí. Hodina probíhala tak, že paní učitelka nás zkoušela z azbuky, ukazovala nám obrázky zvířat a barev. Potom se ujala slova rodilá mluvčí, která se nás ptala – rusky- jak se jmenujeme, jestli máme sourozence, domácího mazlíčka atd. Nakonec hodiny se pan Zedník zeptal paní učitelky, kdo je nejlepší ruštinář ve skupině. Odpověděla mu, že děti samy ukážou a všichni ukázali na mě. Zavolal si mě k tabuli a věnoval mi odznak. Tato hodina se mi hodně líbíla.

Ondřej Ilyenin 6.B

Hodnocení hodiny RJ rodilou mluvčí Viktoriny Vajdy

Honorární konzul Honorární konzul Honorární konzul Honorární konzul

My town 6. 6. 2018

Ve středu 6. 6. 2018 proběhla v 5. třídách anglická soutěž My town.
Žáci si doma připravili vyprávění o svém oblíbeném městě, vytvořili velmi zajímavé a krásné projekty. V hodinách anglického jazyka proběhla třídní kola, svůj projekt si předvedli všichni. Do školního kola postoupilo 12 žáků. Ve výběru města, které si děti vybraly, převažoval Salzburg – město, které jsme v rámci exkurze navštívili v květnu, dále jsme viděli prezentaci o Ostravě, Paříži, Javorníku… Porotu tvořily paní učitelky anglického jazyka v těchto třídách - paní Eva Fialová a Renáta Hlisnikowská.
A jak soutěž dopadla? Zde jsou výsledky:
1.místo Jakub Štýber
2. místo Petra Chylová, Marie Skupienová
3. místo Kristína Dluhošová, Veronika Daňková, Kateřina Víchová
4. místo Marek Bača, Tina Vykopalová
Žáci obdrželi krásné ceny (přispělo nám SRPŠ) a hlavně si vyzkoušeli mluvit anglicky a také reagovat na otázky před diváky. V závěru soutěže si všichni žáci prohlédli prezentaci o Salzburgu, kterou vytvořila paní učitelka Eva Fialová.

My town My town My town

Can you spell, please? 31. 5. 2018

Ve čtvrtek 31. května se na naší škole konala anglická soutěž ve „spelování“ Can you spell, please? Byla určená pro žáky pátého ročníku a jejím úkolem bylo co nejpřesněji a nejrychleji vyhláskovat neznámý text a prokázat tak nejen znalost slovní zásoby, ale také obratnost v hláskování. Všichni soutěžící byli moc šikovní a zaslouží si za svůj výkon pochvalu, protože o konečném pořadí rozhodovalo někdy jen pár sekund.
Nakonec si ceny rozdělila tato nejlepší trojice žáků:
1. Jakub Štýber 5. D
2. Kristína Dluhošová 5. D
3. Petra Chýlová 5. C
GRATULUJEME!!!

PaedDr. Monika Kohutová

Can you spell, please?

Školní výlet Permonium Oslavany u Brna 6.B 30. 5. 2018

Výlet se konal dne 30. 5. 2018 pod vedením paní učitelky Basovníkové a zástupkyně ředitele paní Sikorové. A jak si výlet žáci užili? Přečtěte si jejich zážitky!

Permonium očima žáků

Moje oblíbená kniha 24. 5. 2018

Moje oblíbená kniha Moje oblíbená kniha Moje oblíbená kniha Moje oblíbená kniha
Moje oblíbená kniha Moje oblíbená kniha

Salzburg 23. - 24. 5. 2018

Na zájezd do Salzburgu jsme vyjeli brzy ráno v 5.15 od naší školy. Cesta směřovala směrem na Brno, Vídeň a Linz a všichni jsme si ji v pohodě užívali hlavně díky oblíbeným zastávkám na občerstvení.
Po příjezdu do Salzburgu jsme nejprve vyjeli zubačkovou lanovkou na pevnost Hohensalzburg, která leží nad městem. Na hradě jsme si mohli prohlédnout nejen historické unikáty, vybavení a výzdobu, ale kochat se i nádhernými výhledy na celé město...
A když už jsme měli výhledů a exponátů tak akorát, vyrazili jsme na obhlídku centra Salzburgu - Dóm sv. Ruperta a Virgilia, benediktinský kostel sv.Petra, arcibiskupský palác Residenz, rodný dům W.A. Mozarta v jedné z nejrušnějších ulic Getreidegasse a další památky. Po obsáhlém programu a vydatné bouři jsme se vydali k místu svého odpočinku, kde už nás čekalo pohodlné ubytování s výhledem na Alpy, kde budeme směřovat následující den.
Po snídani jsme odjeli do města Berchtesgaden abychom si prohlédli místní solný důl Salzbergwerk Berchtesgaden, kam jsme se vhodně převlékli, abychom bezpečně absolvovali nejen celou exkurzi, ale také jízdu vláčkem, po skluzavkách, plavbu po podzemním jezeře i „mačkání“ v přepravních kabinách...
A náš výlet pokračuje... Kolem poledne jsme vyjeli místními autobusy po úzké silnici pod horu Kehlstein s překrásnými výhledy na Berchtesgadenské Alpy. Na horskou rezidenci Kehlsteinhaus, kterou dostal Hitler jako dar ke svým 50. narozeninám, vyjíždíme speciálním „zlatým“ výtahem ve skále až na nejvyšší bod (1 837 m n.m.). Zde jsme měli možnost procházky s nádherným rozhledem po okolí, kterou nám však zkrátil déšť.
Na závěr jsme měli krátké osobní volno na občerstvení nebo nákup suvenýrů a odpoledne jsme odjeli zpět do České republiky. Cesta rychle uběhla a ke škole jsme se vrátili navečer, a to plni zážitků, o které se rádi podělíme s rodiči i kamarády...
Prezentace fotografií

Ing. Eva Fialová

Salzburg 2018 Salzburg 2018 Salzburg 2018 Salzburg 2018

Mezinárodní sportovní den 23. 5. 2018

Dne 23. 5. 2018 proběhl na naší škole 11. ročník sportovního klání mezi naší školou a spřátelenými školami z Katowic, Štěpánkovic a Ostravy Srbská. Soutěžilo se v atletických disciplínách – 60 m, 800 m, skok daleký a hod granátem. Závody končily štafetami 4x150 m. Žáci naší školy si vedli dobře jako jednotlivci a také jako tým. V soutěži škol získali 3. místo.
Děkuji všem za vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Yvona Pešlová

Mezinárodní sportovní den 2018 Mezinárodní sportovní den 2018 Mezinárodní sportovní den 2018 Mezinárodní sportovní den 2018

Kdo s koho 18. 5. 2018

V pátek 18. 5. 2018 proběhla na BAMBIFESTU u Koliby soutěž KDO S KOHO, na kterou se přihlásilo devět základních škol z Ostravy a blízkého okolí. Družstvo bylo sestaveno z žáků prvních až šestých ročníků, kteří soutěžili v netradičních sportovních disciplínách. V roli "chytrolínů" vystupovali žáci nejstarších tříd a odpovídali na testové otázky 100 let od založení Československa – historické mezníky, významné osobnosti a sportovci. Žáci třetích a pátých tříd si připravili "diváckou soutěž". Kluci natrénovali pokřik a děvčata taneček.
Po napínavém souboji se naše škola probojovala na první místo!!! Na druhém místě se umístila ZŠ Ostrava Pork, kterou jsme porazili o dva body. Soutěžící dostali pěkné dárky od sponzorů a pro školu jsme vyhráli šek v hodnotě 5 000 Kč na nákup sportovních i jiných pomůcek dle vlastního výběru. Akce se dětem moc líbila.

Mgr. Martina Slavíková

Kdo s koho 2018 Kdo s koho 2018 Kdo s koho 2018 Kdo s koho 2018

První pomoc pro život 3. a 4. 5. 2018

Okresní spolek Českého červeného kříže Ostrava i v letošním školním roce pořádal pro žáky 8. tříd zdravotnické školení. Žáci 8. C a 8. D se 4. a 3. 5. 2018 teoreticky i prakticky seznámili, jak postupovat při poskytování předlékařské první pomoci, přivolání záchranné služby a komunikaci s dispečerem integrovaného záchranného systému.
Teoretickou část zajistila p. uč. Kalníková, instruktáž ošetření nejrůznějších poranění, úrazů a obvazovou techniku provedli dobrovolníci Mládeže Červeného kříže Ostrava. Své znalosti z anatomie, ošetřování a poskytnutí první pomoci si zúčastnění žáci potvrdili formou testů a praktickým ošetřením namaskovaných poranění.
Závěrem obdrželi úspěšní žáci průkazku ČK absolventa Základní normy zdravotnických znalostí. Cílem celé akce byla především prevence před úrazy, zodpovědný přístup ke zdraví, umět se zorientovat v krizové situaci a uvědomit si občanskou povinnost poskytnout první pomoc.

Mgr. Eva Kalníková

Literární kvíz 26. 4. 2018

Literární kvíz se stal na naší škole tradicí, a tak dne 26. 4. 2018 proběhl už jeho další ročník!
Soutěžící žáci si s pomocí internetu mohli ověřit své znalosti, logické myšlení a spolupráci ve dvojici. Vše se konalo v PC učebně a soutěžilo se ve dvou kategoriích. Každá dvojice musela prokázat své znalosti o české i světové literatuře a test vyplnit co nejrychleji. V případě rovnosti bodů rozhodoval o výsledku čas odevzdání kvízu. Výherci získali odměny a doufáme, že si příští rok zasoutěžíme zase.

I. kategorie (6.ročník) II. kategorie (7. a 8.ročník)
1. místo Adam Horák, Adam Večeřa (6.B) Lucie Sládečková, Eliška Tumlířová (7.C)
2. místo Bára Holubová, Tereza Altmanová (6.B) Peter Kminiak, Tadeáš Urban (8.B)
3. místo Jan Pobuta, Richard Květák (6.C) Kamila Kandráčová, Daniel Konečný (8.B)

Mgr. Šárka Bestová

Literární kvíz 2018 Literární kvíz 2018
Literární kvíz 2018 Literární kvíz 2018 Literární kvíz 2018

Výsledky jarní sběrové soutěže 2018

Výsledky sběrové akce
Výsledky sběrové akce jednotlivců

Den Země - ZOO Ostrava 2018

Letošní Den Země jsme se s celým druhým stupněm rozhodli strávit v ZOO Ostrava. Počasí vyšlo skvěle! V několika spojích MHD jsme se dopravili do Michálkovic. Za branou se žáci rozdělili do skupin po 2-3 a obdrželi pracovní listy, které během návštěvy mezi zvířátky měli vyplnit. Mozkové závity pracovaly na 100%, skupinky si mohly pomoci naučnými tabulemi, sledováním zvířat i společnou úvahou. Během dopoledne si žáci nenechali ujít návštěvu výběhu koz i místních občerstvení, k vidění byly kočkovité šelmy, hýkající osel, ukřičená lvice, honící se opice, všichni sloni včetně malého Chandru nebo nálety lori tříbarvého. Výpravu do přírody jsme si všichni užili.
Další fotografie najdete v Galerii

Den Země 2018 Den Země 2018 Den Země 2018 Den Země 2018

Recitační soutěž 16. 4. 2018

V pondělí 16.4.2018 se v učebně 8.B sešlo dvacet čtyři recitátorů 2.stupně, aby změřili své schopnosti v přednesu uměleckého textu. Tentokrát chyběli žáci 9.tříd, neboť se účastnili příjimacích zkoušek na střední školy.
Soutěžící si vybrali nejrůznější básně od autorů klasických i moderních. Zazněly verše Erbenovy i Jiřího Suchého, ale také méně známých autorů publikujících zatím na internetu.
Porota zasedala ve složení M. Sikorová, Š. Bestová, E. Machačová. Soutěžilo se ve dvou kategoriích. Recitátoří bojovali s texty i sami se sebou a jak se jim dařilo, se dozvíme z výsledků.
Za PK ČJ Šárka Bestová

Výsledky:

Kategorie 6. ročník:
1.místo – Bára Holubová (6.B)
2.místo – Lukáš Petroš (6.C), Kryštof Novotný (6.B)
3.místo – Kryštof Novák (6.C)

Kategorie 7. a 8.ročník:
1.místo – Tadeáš Urban (8.B)
2.místo – Aneta Bulišová (7.C)
3.místo – Richard Láznička (8.C)

Recitační soutěž Recitační soutěž Recitační soutěž
Recitační soutěž Recitační soutěž

Krajské kolo ARS POETICA - Puškinův památník 6. 4. 2018

V pátek 6. dubna se uskutečnilo v Bohumíně krajské kolo 52. ročníku soutěže v ruském jazyce „ARS POETICA - Puškinův památník“. Soutěž je určená pro žáky základních škol, víceletých gymnázií, a také pro studenty středních a vysokých škol. Naši školu zde reprezentovali Petr Šimkovič z 9.C, Eliška Tarkotová z 8.C a Anna Machálková z 9.D.
Žáci soutěžili v oblasti mluveného projevu, v kategorii kolektivů a ve velké konkurenci obsadili krásné 4. místo, za což jim blahopřejeme a přejeme hodně úspěchů v dalších soutěžích!

Mgr. Eva Machačová

ARS POETICA - Puškinův památník ARS POETICA - Puškinův památník ARS POETICA - Puškinův památník

Okresní kolo fyzikální olympiády kategorie E 4. 4. 2018

Ve středu 4. dubna se v ostravském Středisku volného času konalo Okresní kolo fyzikální olympiády kategorie E – tedy žáků 9. tříd ZŠ a příslušných ročníků víceletých gymnázií. Soutěžící řešili během celého dopoledne čtyři náročné fyzikální úlohy, každou hodnocenou maximálně 10 body.
Naši školu reprezentovala Anička Machálková ze třídy 9. D, které se loni podařilo v kategorii osmých tříd s velkým náskokem vyhrát. Tak jsme drželi palce, aby i letos dopadla co nejlépe. Zatímco loňské soutěže se zúčastnilo asi 20 žáků, letos přišlo jen 6 odvážných. A Anička nezklamala – o první místo se dělí se studentem Gymnázia Volgogradská! V silné (i když málo početné) konkurenci výborně obstála a postoupila do krajského kola, které se bude konat 27. dubna.
Takže Aničko, moc gratulujeme, děkujeme a zlom vaz!

PaedDr. Monika Kohutová

Okresní kolo fyzikální olympiády

Matematický klokan 2018

V pondělí po jarních prázdninách se někteří žáci naší školy zúčastnili tradiční matematické soutěže MATEMATICKÝ KLOKAN.
V kategorii Benjamin soutěžilo 16 žáků z 6. a 7. tříd, v kategorii Kadet pak 12 žáků z 8. a 9. tříd. Žáci řešili celkem 24 úkolů s různým bodovým hodnocením – 8 úkolů za 3 body, 8 úkolů za 4 body a 8 úkolů za 5 bodů. Za neřešený úkol nezískali žádný bod a za chybně vyřešený úkol se 1 bod strhával. Maximální počet bodů, který mohl každý soutěžící získat byl 120 bodů.
Nejúspěšnějším řešitelem z kategorie Kadet byla Anna Machálková ze třídy 9. A se ziskem 91 bodů.Z kategorie Benjamin byl pak nejúspěšnější Ondřej Iljenin z 6. B třídy s 87 body.
V rámci Moravskoslezského kraje se účastnilo v kategorii Benjamin celkem 1260 řešitelů a v kategorii Kadet 1080 řešitelů. Naši nejúspěšnější řešitelé Anna Machálková a Ondřej Iljenin v rámci Moravskoslezského kraje v těchto kategoriích obsadili shodně krásné 6. místo.
Všem soutěžícím děkujeme za účast a odvahu s jakou se pustili do řešení netradičních matematických úloh.

Mgr. Eva Kalníková

Noc s Andersenem 23. 3. 2018

V pátek 23. 3. 2018 se v žákovské knihovně naší školy konala Noc s Andersenem. Jedná se o celostátní akci, kde se v nejrůznějších knihovnách a školských zařízeních děti věnují knihám, čtou si a hlavně mají možnost zde přenocovat. V letošním roce šlo o 18. ročník této akce, naše škola se zúčastnila podruhé.
Tématem tohoto ročníku byl Jaroslav Foglar. Děti měly za úkol sehnat co nejvíce knih a komiksů od tohoto spisovatele. Sešlo se jich opravdu hodně. Ale jelikož s tímto autorem ani s knihami neměly děti moc zkušeností, bylo zapotřebí se s partou Rychlých šípů nejprve seznámit, a to prostřednictvím filmu Záhada hlavolamu. U filmu se děti také navečeřely a snažily se rozluštit hlavolam Ježek v kleci. Úspěšní byli téměř všichni, jen třem z nich se ježka z klece nepodařilo dostat ven.
Hlavním programem byla soutěž Otázky, kdy soutěžící četli jednotlivé kapitoly a odpovídali na otázky. Cílem bylo číst, vyhledávat, zaznamenávat odpovědi a být prostě nejrychlejší. Po kontrole a přidělení bodů bylo vyhlášení vítězů. Ti nejlepší obdrželi hlavolam, drobný dárek dostali všichni.
Za jejich snažení čekalo na děti překvapení ve formě diskotéky - just dance. Zapojili se opravdu všichni, DJ Radek Ogurčák - frontman skupiny Tři vykřičníky – se své úlohy za mixážním pultem zhostil perfektně, barevná hudba, kouřové efekty, ozvučení… no prostě: „…nejlepší diskotéka na světě“, řečeno slovy dětí.
Zcela unavení a spokojení se děti po nezbytné hygieně přesunuly do svých pelíšků a na dobrou noc si s Radkem zazpívaly několik písniček. Teď už jen zavřít víčka a spát… Celkem zde spalo i s paní učitelkami 24 nocležníků.
Ráno hygiena, snídaně, sbalit věci a domů… Dětem se vůbec nechtělo. Byli spokojení, možná ještě trochu unavení. Akce se opravdu vydařila, děti byly šikovné. Potěšující bylo, že některé z nich knihy Jaroslava Foglara zaujaly a s chutí si příběhy Rychlých šípů přečtou.

Mgr. Renáta Hlisnikowská

Noc s Andersenem Noc s Andersenem Noc s Andersenem Noc s Andersenem

Přehazovaná 5. - 6. ročníky 21. 3. 2018

Dne 21. 3. 2018 uspořádala Žákovská rada na škole Mitušova 8 turnaj v přehazované pro 5. – 6. ročníky. Zájem žáků byl velký – zúčastnilo se 5 družstev po 5 členech. Tentokrát si soutěžící vymysleli vtipné názvy družstev: Kokosky, Sokolíci, Sušenky, Borci a Bludišťáci.
Na 1. místě skončilo družstvo Sokolíků z třídy 6. C, 2. místo obsadilo družstvo Borců z 6. B třídy a na 3. místě skončilo družstvo Bludišťáků z třídy 6. B.
Gratulujeme!

Mgr. Lenka Duroňová

Přehazovaná Přehazovaná Přehazovaná Přehazovaná

Recitační soutěž 1. stupně 20. 3. 2018

Dne 20. března 2018 proběhlo na naší škole Školní kolo recitační soutěže žáků 1. stupně. Byly vyhlášeny 2 kategorie: 3. třídy a 5. třídy. Soutěže se zúčastnila spousta šikovných žáků. Podpořit je přišli spolužáci. Porotu tvořily paní učitelky 1. stupně, předsedkyní poroty byla paní učitelka Renáta Hlisnikowská.
Výsledky dopadly takto:
Kategorie 3. tř. :
1. místo - Antonín Halík 3.C
2. místo - Hana Miškusová 3.D, Oliver Ondříšek 3.E
3. místo - Stella Bulišová 3.C, Kateřina Švrčinová 3.C

Kategorie 5. tř.:
1. místo - Marie Skupienová 5.D
2. místo - Jakub Štýber 5.D
3. místo - Petra Chylová 5.C, Kristína Dluhošová 5.D
Gratulujeme.

Recitační soutěž 1. stupně Recitační soutěž 1. stupně Recitační soutěž 1. stupně
Recitační soutěž 1. stupně Recitační soutěž 1. stupně Recitační soutěž 1. stupně Recitační soutěž 1. stupně

Vaňkův kopec - lyžování rodičů s dětmi 8. 3. 2018

I přes velkou nemocnost a odhlašování účastníků jsme vyjeli na Vaňkův kopec. Tuto akci pořádalo SRPŠ. A rozhodně jsme si to užili! Těšíme se na příští rok.
Fotky najdete tady

Anglický týden s Američanem Noahem… 19. - 23. 2. 2018

Ve dnech 19. 2. – 23. 2. 2018 se zúčastnilo 18 žáků šestých tříd poprvé anglického kurzu s Američanem Noahem Krausem. Kurz trval celý týden a děti tak měly jedinečnou příležitost zažít 30 hodin výuky pouze v angličtině. Jelikož Noah neuměl komunikovat česky, i když žije v Praze již třetím rokem, musely si děti poradit pouze anglicky.
Ze začátku se žáci ostýchali a měli obavu, aby příliš nechybovali, ale lektor svou vstřícností, humorem a neustálou energií odboural u dětí jakékoliv pochybnosti, tudíž hodiny probíhaly v přátelském a uvolněném duchu. Žáci si pochvalovali nejen jeho styl a formu výuky, ale i jeho přístup v hodinách. Lektor zapojil všechny žáky do konverzace, her a různých skupinových či individuálních úkolů.
Na konci kurzu rozdal žákům certifikáty o jeho úspěšném absolvování a poradil jim, aby trénovali angličtinu sledováním anglických filmů, hraním her v angličtině, konverzací a čtením anglických knih. Mnozí by se rádi zúčastnili kurzu i následující příští školní rok :-)
Interview for Noah

Mgr. Simona Basovníková

Anglický týden Anglický týden Anglický týden Anglický týden

Anglický slavík 19. 2. 2018

Dne 19.2.2018 proběhla na naší škole soutěž Anglický slavík. Soutěže se zúčastnili žáci třetích a čtvrtých ročníků. Děti se utkaly ve dvou kategoriích. Nejprve se předvedli jednotlivci, potom vysoupili několikačlenné skupinky.
Výsledky soutěže:
Jednotlivci:
1. Zuzana Safarinová 3.B
2. Daniel Dvořáček 4.C
3. Roman Fries 3.A

Skupinky:
1. místo Sára Grednerová 4.B, Aneta Luzarová 4.B, Dominika Buttová 4.B
2. místo Eva Navrátilová 4.A, Kateřina Kovalčíková 4.A, Mirka Kolašová 4.A
3. místo Kristina Beranová 4.C, Adéla Mecnerová 4.C, Lucie Valentová 4.C

Děkujeme všem za účast a těšíme se na další kola soutěže.

Mgr. Květa Krstovská

Anglický slavík Anglický slavík Anglický slavík Anglický slavík

Zimní ozdravný pobyt Velké Karlovice 19. - 23. 2. 2018

A je to tady! Po roce opět pobyt dětí 1. stupně na čerstvém vzduchu....a s ním lyžování, legrace, hry, kamarádi, sluníčko...a aby rodiče měli klidnou hlavu, tak i fotografování a občas nějaké natáčení.
A kde že to všechno najdete?
Jednoduše nakoukněte do Google alba, které navíc obsahuje i videozáznam(y). Nebudete ochuzeni ani o vtipné shrnutí jednotlivých dní našimi skvělými lyžařskými instruktory.

Bludiště 6. 2. 2018

Dne 6. 2. 2018 se třída 9.D z naší školy zúčastnila soutěže ČT Bludiště. Během dopoledne se tým ve složení Anička, Max, Vojta a Zdenek utkali proti ZŠ z Vysočiny, jejichž tým zde byl již potřetí a měli tak určitou výhodu. Obě skupiny byly velmi vyrovnané a rozhodlo se až v posledním kole u tajenky. Naši borci zvítězili a postoupili tak do dalšího kola, které se natáčelo odpoledne. Zde se družstvo utkalo proti týmu ze ZŠ v Teplicích ze severních Čech. Naši si vedli velmi dobře, po celou dobu byli vedoucím týmem, ale v závěru jim chybělo kousek štěstí u tajenky. Nakonec prohráli a do posledního, třetího kola již nepostoupili.
Přesto jsou pro nás vítězové. Odnesli si Bludišťáky i věcné ceny. Naši třídu a školu skvěle reprezentovali a chtěla bych jim za to poděkovat. Dík patří i publiku z 9.D a 6.C třídy, kteří vytvořili soutěžícím povzbudivou atmosféru až do podvečerních hodin, kdy soutěž skončila.
Snad někdy příště s jiným týmem nashledanou v Bludišti.

Mgr. Yvona Pešlová, Mgr. Simona Basovníková

Bludiště Bludiště Bludiště Bludiště

Zprávičky z lyžáku

Čtvrtek 11. 1. 2018
Počasí: ráno mlha, že by se dala krájet, po rozplynutí zataženo bez deště, odpoledne na závěr lyžovačky opět mlha.
Sjezdovka: přes noc připadlo asi 5 cm mokrého sněhu, takže lyžování bylo pomalejší a těžké :-)
Jídlo: snídaně – dietní párky a pečivo, oběd – polévka s nudlemi, kuře na paprice s knedlíkem, večeře – smažený sýr a hranolky.
Vaši miláčci: všichni lyžují, jezdí na vleku. Těší se na večerní pokličku a tanečky. V tuto chvíli hledají své věci po pokojích (svých i cizích :-)), aby si je zabalili. Zítra dopoledne jedeme závody a v 13.00 bychom měli odjíždět autobusem do Ostravy. Zatím (a doufáme, že to tak zůstane) jsou všichni zdrávi.
Heslo dne: za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, je sjezdovka :-)

Fotodokumentace

Pesnovrich(tig)

Zprávičky z lyžáku

Středa 10. 1. 2018
Počasí: celý den prší, večer začal padat sníh s deštěm.
Sjezdovka: sníh pomalu ubývá, začínáme pozorovat hnědé skvrny :-), na stromech kočičky, ale přesto jsme dopoledne jezdili do úplného promočení.
Jídlo: snídaně – sýrová pomazánka a pečivo, oběd – polévka čočková (bude noc dělostřelců :-)), dušené hovězí s těstovinami, večeře – šúlance s mákem.
Vaši miláčci: dnes jezdili všichni, včetně výjimky, odpoledne měli volno a nakupovali v místním „šopinkparku,“ velcí kluci hráli bowling a kulečník. Před chvílí hráli „ty naše hry“ a teď zuřivě tančí na „dřízkotéce.“
Heslo dne: „chčije a chčije“ (na samotě u lesa – Vrbno)

Fotodokumentace

Pesnovrich(tig)

Zprávičky z lyžáku

Úterý – 9. 1. 2018
Počasí: Dopoledne se mraky na chvíli protrhaly, ale na opalování to nebylo, odpoledne zataženo, bez deště, sněhu i mlhy, takže pohoda :-)
Sjezdovka: s radostí oznamujeme, že sníh na sjezdovce drží, ráno povrch namrzlý, odpoledne už měkký, místy vydřený, ale všichni si s tím bravurně 7 poradili.
Jídlo: snídaně – rohlík se sýrem nebo marmeládou (dle výběru – někdo pouze suchý), oběd – polévka krupicová, hamburská vepřová kýta s knedlíkem – chutnala, zůstalo i na přídavek pro velké jedlíky, večeře – sekaná se šťouchanými bramborami.
Vaši miláčci: na sjezdovce učenliví, všichni lyžují, jezdí na vleku (malinkatá výjimka potvrzuje pravidlo)
Heslo dne: Pojďte se fotit, potěšíte rodiče :-)

Fotodokumentace

Pesnovrich(tig)

Zprávičky z lyžáku

Pondělí – 8. 1. 2018
Do Vrbna pod Pradědem jsme dorazili po hlavních cestách (bez nepříjemných zkratek a pouze s jedním blitíčkem zachyceným včas).
Počasí - byla mlha, zataženo, ale nepršelo, odpoledne dokonce chumelilo.
Jídlo - oběd – polévka česneková (dneska se s jistotou nikdo nebude líbat – :-), hovězí dušené s rýží, svačina – banán, večeře – koprovka s vejcem a bramborem. Pitný režim zajištěn.
Lyžování – sjezdovka upravená, jezdí pouze spodní část (asi 800 m) - byli jsme na ní sami :-) Vaši miláčci – ubytovaní, všichni zdraví, zatím hodní, jen někteří začínající lachtani (snowboard) bručeli – až se to naučí, doufáme, že budou chrochtat blahem.
Heslo dne – nemusí pršet, stačí, když chumelí.

Fotodokumentace

Pesnovrich(tig)

Páťáci na Volgiádě 20. 12. 2017

20. prosince 2017 se vybraní žáci pátých tříd zúčastnili matematické soutěže Volgiáda, kterou organizovalo Gymnázium v Ostravě–Zábřehu - Volgogradská.
Soutěžilo se ve čtyřčlenných družstvech, kterých bylo 13 z různých ostravských škol. Naše škola vyslala rovnou dvě družstva: „Mitušáky“ – Marek Bača, Marek Papavasilevský a Marie Skupienová, Petra Chylová a „Osmičku“ – Jakub Štýber, Jakub Juřeník, Tereza Kopečková a Nina Vojtová.
Všechny počtáře musíme pochválit. Přestože se neumístili na stupních vítězů, 5. a 7. místo je v tak silné konkurenci velice pěkné. Soutěžní úkoly byly těžké, složité, často zaměřené na logické myšlení. Je zajímavostí, že na prvních místech se umístily školy, které vyučují metodou prof. Hejného – stejně jako naši páťáci. Za svůj výkon obdrželi žáci diplom, propisku a náramek s logem Gymnázia Volgogradská a jiné drobné dárky. Určitě to pro ně byla zajímavá zkušenost.

Volgiáda Volgiáda Volgiáda
Volgiáda Volgiáda Volgiáda Volgiáda

Kdo skáče výš 19. 12. 2017

19. prosince 2017 proběhl 2. ročník sportovního souboje mezi ZŠ Srbská a ZŠ Mitušova ve skoku vysokém. Tentokrát zvítězila ZŠ Srbská v poměru 65 : 79. Všichni skokani předvedli velice dobré výkony. Děkujeme za účast.

Kdo skáče výš Kdo skáče výš
Kdo skáče výš Kdo skáče výš Kdo skáče výš Kdo skáče výš

Vánoční den 12. 12. 2017

Vánoční den Vánoční den Vánoční den Vánoční den

Turnaj ve stolním tenise 7. – 9. třída 29. 11. 2017

Dne 29. 11. 2017 proběhl na škole v budově Mitušova 8 turnaj ve stolním tenise pro 7. – 9. třídy, který pořádala ŽR. Zúčastnili se ho 4 chlapci. Hrálo se systémem „každý s každým“. Na 3. místě skončil Matěj Sikora ze třídy 7. C, 2. místo obsadil Petr Kminiak z 8. B třídy a jako 1. se umístil Maxim Štěpánek z 8. B třídy.
Blahopřejeme vítězům. Kluci si zasoutěžili, rozdali jsme sladké odměny a rozešli jsme se domů.

za ŽR Mgr. Lenka Duroňová a Mgr. Yvona Pešlová

Turnaj ve stolním tenise Turnaj ve stolním tenise Turnaj ve stolním tenise

Přírodovědný klokan 2017/ 2018

11. 10. 2017 se konala soutěž Přírodovědný klokan 2017/2018, kterou pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci. Cílem soutěže je vzbudit zájem žáků o technické a přírodovědné obory.
49 žáků 8. a 9. tříd ze ZŠ Mitušova 8 a ZŠ Mitušova 16 soutěžilo ve společné kategorii Kadet. Řešili během 40 minut celkem 24 úloh odstupňovaných podle obtížnosti za 3, 4 a 5 bodů. Při soutěži nemohli používat kalkulačku, tabulky ani jinou literaturu. Tři naši nejlepší řešitelé získali 83, 82 a 79 bodů ze 120 možných.
V rámci Ostravy se soutěže zúčastnilo 23 základních škol a jen 5 žáků z jiných ostravských škol předběhlo naše tři úspěšné řešitele. V rámci Moravskoslezského kraje se soutěže účastnilo celkem 7 okresů a pouze 35 žáků v rámci kraje se umístilo před těmito našimi borci. Všichni účastníci obdrželi osvědčení o účasti, zadání otázek a opravené odpovědi na soutěžní otázky. Mohli tak sami vyzkoušet znalosti třeba svých kamarádů nebo rodinných příslušníků.
Gratulujeme třem nejlepším účastníkům Danielu Kodrlovi z 8.C, Anně Machálkové z 9.D a Ondřeji Cuberkovi z 9.B. Ostatním soutěžícím děkujeme za účast a snahu vyřešit co nejvíce soutěžních úloh.

Mgr. Eva Kalníková

Školní kolo dějepisné olympiády 22. 11. 2017

V letošním školním roce soutěžilo 28 žáků 8. a 9. ročníku z obou budov naší školy.
Školního kola dějepisné olympiády, které proběhlo 22. listopadu 2017, se zúčastnilo 28 žáků 8. a 9. ročníků z obou budov školy. Téma letošního ročníku dějepisné olypiády je „To byla první republika aneb Československo v letech 1918 – 1938. Vítězkou školního kola se stala Anna Machálková z 9. D se ziskem 62 bodů. Vítězka bude reprezentovat školu v okresním kole, které proběhne v lednu 2017. O případném postupu Rebeky Galuškové ze třídy 9. D, která získala 61 bodů a obsadila druhé místo se teprve rozhodne. Na třetím místě se umístil Jan Bernát ze třídy 9.B, který získal 49 bodů. Celkem 10 žáků bylo úspěšnými řešiteli. To znamená, že odpověděli správně na více než 60 % otázek. Úspěšným řešitelům gratulujeme, ostatním soutěžícím děkujeme za účast a Aničce přejeme hodně štěstí v okresním kole.
Výsledková listina

S hudbou proti drogám 23. 11. 2017

Ve čtvrtek 23. 11. 2017 proběhl v tělocvičně budovy Mitušova 16 program zaměřený na prevenci užívání drog, alkoholu a varování před rizikovými fenomény jako je mentální anorexie, hepatitida typu C nebo nemoc AIDS. Dva hudebníci žákům představili život a tvorbu světových hudebních velikánů, ale také jejich nesprávný životní styl a užívání různých návykových látek. Šlo např. o skupinu Queen nebo Rolling Stones.

Hudba proti drogám Hudba proti drogám Hudba proti drogám Hudba proti drogám

Turnaj ve stolním tenise 5.- 6. třída 22. 11. 2017

Dne 22. 11. 2017 proběhl na škole v budově Mitušova 8 turnaj ve stolním tenise pro 5.-6. třídy, který pořádala ŽR. Zúčastnilo se 7 chlapců. Hrálo se systémem „každý s každým“.
Na 3. místě skončil Adam Horák ze třídy 6.B, 2. místo obsadil Kevin Šindrbal z 6.B třídy a jako 1. se umístil Adam Fabík z 6.B třídy. Blahopřejeme vítězům.
Kluci si zasoutěžili, rozdali jsme pěkné ceny a rozešli se domů.

za ŽR Lenka Duroňová a Yvona Pešlová

Turnaj ve stolním tenise Turnaj ve stolním tenise Turnaj ve stolním tenise Turnaj ve stolním tenise

Bobřík informatiky 2017

10. ročník online soutěže, logické myšlení, strategie a řešení problémů...to je informatika a předmětová soutěž Bobřík informatiky.
V týdnu od 6. - 10. listopadu 2017 byl spuštěn soutěžní test pro kategorii Mini a Benjamin (5., 6. a 7. ročník), všechny děti těchto ročníků si na budově Mitušova 8 vyzkoušely, jak jsou na tom s logickýcm myšlením.
15. listopadu pak proběhl test pro 8. a 9. ročník kategorie Kadet. Žáci se během dopoledne vystřídali v počítačové učebně odloučeného pracoviště, třídy 9.A a 9. B na chvíli pod vedením paní učitelky Celtové a Rusnokové dezertovaly ze své budovy. Všichni ze sebe vydali to nejlepší a někteří dosáhli opravdu skvělých výsledků.
Největší pochvalu zaslouží Rebeka Galušková z 9. D a Jakub Prokeš z 9. B, kteří se dostali mezi 5% nejúspěšnějších soutěžících v celostátním přehledu kategorie Kadet. Mnohokrát blahopřejeme!

Mgr. Pavlína Pustková

Bobřík informatiky 2017 Bobřík informatiky 2017 Bobřík informatiky 2017 Bobřík informatiky 2017

Sběr starého papíru – říjen 2017

Ve dnech 16. – 20. 10. 2017 proběhl na naší škole tradiční podzimní sběr starého papíru organizovaný ŽR. Žáci mohli starý papír nosit každý den ráno a ve středu odpoledne. Letošní sběrové akce se zúčastnily všechny třídy a celkově jsme nasbírali 3 422 kg starého papíru.
1. místo obsadila třída 5. D, která nasbírala 1 030 kg a obhájila prvenství i v letošním podzimním sběru. Na 2. místě se místila třída 7. C s 584 kg a 3. místo třída 5. C se 357 kg.
V soutěži jednotlivců nasbírala nejvíce Lucie Sládečková ze 7. C třídy a to 292 kg. Druhá Tina Vykopalová z 5. D třídy nasbírala 253 kg a jako třetí se umístil Jan Pavlík 6. B třídy, který nasbíral 143 kg.
Žákovská rada děkuje všem žákům, kteří se do soutěže zapojili, také děkuje všem žákům, kteří pomáhali na službách při odebírání sběru i při nakládání do kontejneru. Děkujeme také paní učitelkám a panu školníkovi, kteří zajišťovali dohled a pomáhali službě a při nakládce starého papíru. Získaný výtěžek půjde na ceny pro jednotlivce i pro třídy a do fondu SRPŠ.

za ŽR Lenka Duroňová a Yvona Pešlová

Žilina 24. 10. 2017

Žilina Žilina Žilina Žilina
Více fotografií v Galerii

Den požární ochrany 13. 10. 2017

V pátek 13. října 2017 navštívili žáci 5. tříd Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje v Ostravě - Zábřehu, kde byl pro žáky připraven Den požární ochrany.
V doprovodu příslušníka HZS si prošli areál s technikou, vyslechli si spoustu zajímavostí týkajících se tohoto zajímavého a nebezpečného povolání. Největší atrakcí bylo vyprošťování raněného z havarovaného vozidla. Vše dobře dopadlo, figuranta příslušníci HZS vysvobodili a zachránili. Za tento profesionální výkon si hasiči vysloužili bouřlivý potlesk. My jim za velmi zajímavý program děkujeme.

Hasiči Hasiči Hasiči Hasiči
Více fotografií v Galerii

Drakiáda 12. 10. 2017

Drakiáda 12. 10. 2017 se povedla. Větrné počasí přilákalo na naše hřiště mnoho našich školáků, předškoláků, rodičů a prarodičů.
Děti se svými draky soutěžily v šesti kategoriích. Nejmenší, největší, nejstrašidelnější, nejusměvavější, nejdéle létající a nejvýše létající drak. Protože podmínky drakům opravdu přály, měla porota plné ruce práce, aby všechny draky na obloze uhlídala. V každé kategorii se udělovala zlatá, stříbrná a bronzová medaile. Do výsledkové listiny se zapsaly děti ze všech našich budov: školek i škol. Za pomoc a spolupráci velmi děkuji dětským porotcům, panu učiteli Martinu Bogyimu a paní vedoucí učitelce MŠ Mitušova 6 Petře Sedláčkové.

Drakiáda Drakiáda Drakiáda Drakiáda
Drakiáda Drakiáda

Návštěva IPS 9.C 12. 10. 2017

Ve čtvrtek 12. 10. 2017 navštívila třída 9.C informační a poradenské středisko v centru Ostravy. Žáci se zúčastnili besedy na téma volba povolání. Mohli si vyzkoušet krátký testík, který jim po vyhodnocení otázek vypsal možná povolání. Žáci si také zalistovali Atlasem školství a prošli složky středních škol a možných povolání. Beseda byla poučná, přihlášku na střední školu s talentovou zkouškou je nutné odevzdat do 30. 11. 2017, na ostatní obory do 1. 3. 2018.

IPS IPS IPS
IPS IPS IPS IPS

Návštěva honorárnho konzula Ruské federace 1. 9. 2017

Návštěva honorárnho konzula Návštěva honorárnho konzula
Návštěva honorárnho konzula Návštěva honorárnho konzula Návštěva honorárnho konzula